Sözel veya Fiziksel Şiddet Uygulanan Doktorlara Rehber

Bu makale 1965 kere okunmuş.31 Temmuz 2015, Cuma - 12:45
dr_demirci @ hotmail.comBu yazıyı yazmak zorunda kaldığım için çok üzgünüm ve yazdıranlar adına utanç duyuyorum. 

Sağlıkta şiddet aldı başını gidiyor. Bu konudaki yetkili en üst makam olan Sağlık Bakanlığı şiddeti önleme konusunda sadece facebooktan kamu spotu paylaşmakla yetiniyor. O paylaşımların altına da yüzlerce kişi doktorların dövülmeyi hak ettiklerini gururla yazıp ağıza alınmayacak hakaretler yazıyor. Bakanlık yetkilileri bu yorumları bile engellemekte acizler. Dolayısıyla sayın meslektaşlarım engelleyemiyorsak saldırıya uğradığımızda neler yapmamız gerektiğini (eğer ölmediysek!) konuşmamız gerekiyor. 

-- Önce canınızı düşünün saldırıya karşı kendinizi savunun, yanınızda biber gazı gibi savunma araçlarından bulundurun, karşı tarafa zarar vermekten çekinmeyin, en önemlisi mümkünse oradan kaçın. 

-- Saldırı sonrası ciddi yaralanmanız yok ise delil toplayın. Kamera kayıtlarını inceleyin, saklayın, silinmesine engel olun. Zira saldıran kişilerin hatırlı yakınları sayesinde o dakikalarda tüm kameralar arıza yapmış gibi gösterilebilir. Etrafta kimler şahit olduysa isimlerini not alın. Şahit olmak istemeyen tipleri dikkate almayın. Savcı tebligat gönderince seve seve şahitlik edecekler. Bu anlarda çalıştığınız personelin kalitesini anlayacaksınız. Sizin için kendini siper edenler olduğu gibi, ben bir şey görmedim ayağına yatanlar da olacaktır. 

-- Saldırı olacağını hissederseniz etrafta şahitlerin olacağı kalabalık alanlara doğru ulaşmaya çalışın. Hem canınızı kurtarma açısından hem de saldırıyı belgeme açısından. 

-- Sağlık Bakanlığı personeli veya aile hekimi iseniz 113 numaralı Sağlık Bakanlığı Beyaz Kod Hattı’nı arayın. Sağlık hizmeti sunumu sırasında gerçekleşen olaylarda mağdur iseniz destek veriyorlar. Siz şikayetçi olmasanız bile olay kamu davası şeklinde soruşturulacaktır. 

-- Özel sağlık kuruluşunda çalışıyorsanız hemen polisi arayın ve olayı resmileştirin. Bunu yapmazsanız kısa bir süre içinde yöneticileriniz size “olayı tatlıya bağlama” yönünde telkinde bulunacaklardır. Bu aşamadan sonra polis çağırmanız söz konusu olmayacaktır. Özel sağlık kuruluşları bu tür asli işlere bulaşmak istemezler. Polisin ve savcının kamera kayıtlarına ve diğer delillere ulaşmasını sağlayın. 

-- Saldırı kelimesini sadece fiziksel olarak düşünmeyin sözel hakaretler de saldırı olarak değerlendirilir. Bunları affetmeyin. 

-- Eğer Sağlık Bakanlığı personeli iseniz saldırı ile ilgili tüm belgeleri toplayın ve bir dilekçe yazarak Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 21. Maddesinin 1. Fıkrasına göre sizin seçtiğiniz bir yere tayin isteyin. Bu maddede “Kendisinin, eşinin veya bakmakla yükümlü olduğu çocuklarının bulunduğu yerde kalmasının can güvenliğini tehdit altında bırakacağını adlî veya mülkî idare makamlarınca verilen belgeyle belgelendiren personel, can güvenliği mazeretine dayanarak standardın uygun olması halinde talep ettiği yere atanabilir.” denilmektedir. Eğer anlattığım aşamaları doğru yapıp evraklarınızı topladıysanız istediğiniz yere tayin yaptırma şansınız var. 

Şiddete uğradığınızda işinize yarayacak tek konu can güvenliğinden dolayı tayin yaptırabilmektir. Adaletten bir beklentiniz olmasın. Size saldıracak kişiler tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalacaklar. Birkaç senelik yargılama süreci sonrası ceza alacaklar. Paraya çevrilecek ve 5 yıl ertelenecek. Dolayısıyla kendi işinizi kendiniz görmeye bakın. En az zararla kurtulmak için uğraşın. 

Saldırı sonrasındaki psikolojik durum ise hep göz ardı edilir. Amacı şifa dağıtmak olan hekim bunun karşılığını saldırı olarak alıyorsa psikolojisinde onarımı çok zor olan hasarlar oluşacaktır. Maalesef bunu ne ceza, ne para, ne de tayin çözer. 

Mesleğimizi huzurlu ve güvenli bir ortamda yapabileceğimiz günleri yaşamak dileklerimle…

Op. Dr. Uğur DEMİRCİ
Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Hst. Uzmanı

https://www.facebook.com/drugurdemirci
 

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 4 = ?

 

Yazarın Bazı Diğer Makaleleri

   En Son Haberler
   Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
   Kritere uygun haber bulunamıyor.
   haber yazılımı: buki