Uzman Dr: 'Şizofreni Hastalarını Aile Hekimleri Takip Etsin'

Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi Psikiyatri Uzmanı Şafak Taktak: "İğne ve ilaçlarının takibi konusunda uzak ilçelerde aile hekimleriyle işbirliği yapılmalı" dedi.

20 Temmuz 2015, Pazartesi
Yazdır

Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi Psikiyatri Uzmanı Şafak Taktak, ilçelerdeki şizofreni hastalarının ilaçlarını alıp almadıklarının takibi için aile hekimleriyle işbirliği yapmak gerektiğini bildirdi.

Taktak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ruh sağlığı hizmeti verdiklerini belirterek, adli vakalarınsa Adana'daki Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesine gönderildiğini söyledi.

Taktak, Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezinde tedavi gören hastaları takip ettiklerini ancak ilçelerdeki hastaların takibi konusunda sıkıntı çekebildiklerini belirtti.

Taktak, başta şizofreni hastaları olmak üzere ruh sağlığı sıkıntısı bulunan kişilerin iğnelerinin düzenli yapılması ve ilaçlarını da almaları gerektiğini söyledi. Taktak, bu konuda İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ile bir çalışma yürüteceklerini dile getirdi.

Taktak, şunları kaydetti:

"Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi olarak takibini yapıyoruz ancak az personelimiz olduğu için sıkıntı yaşayabiliyoruz. Özellikle şizofreni hastaları için iğne ve ilaçlarının takibi konusunda uzak ilçelerde aile hekimleriyle işbirliği yapılmalı. Şehir içini biz takip ediyoruz. Gidip iğnelerini yapıyoruz. İlaçlarını alıp almadığını takip ediyoruz ama ilçelerdeki takiplerde aile hekimlerinin katkı sağlaması gerekiyor."

Kırşehir'de 600 kişinin ruh sağlığı tedavisi aldığını belirten Taktak, bir hekim, 3 hemşire ve bir psikologla hizmet vermeye çalıştıklarını kaydetti.

Kırşehir'in Çiçekdağı ilçesinde, şizofreni hastası olduğu iddia edilen bir kişinin 80 yaşındaki Ali Genişoğlu'nu bıçaklayarak öldürmesi, bu tür hastaların takibini gündeme getirmişti.


Kaynak: AA
YorumlarToplam 2 Yorum Yapılmış.     'SENDE YORUM YAP'

osman kocabıyık
20 Temmuz 2015, Pazartesi, 21:12
sayın Şafak Taktak'a açık cevabımdır. Beyefendi, hiçbir aile hekimi sizin sekreteriniz , asistanız kayıt tutucunuz değildir. Siz tedavisini belirlediğiniz hastalarınızı takiple yükümlüsünüz. Takip edemiyorsanız eğer , ben sizinle ortak çalışabilmeyi kabul edebiliyorsam eğer ancak ortaklık kurabilirim. Sağlık Bakanlığı aracılığı ile siz beni katibiniz , kahyanız veya işinizin takipçisi olarak kullanamazsınız.....
Selda Saper
20 Temmuz 2015, Pazartesi, 20:52
Psikiyatri uzmanı arkadasa devlet kurumdışı mesai saati versin,gidip kurumdışı saatinde hastalarını ziyaret etsin.Birde Cumartesi nöbet yazsınlar,Cumartesi de Görsün hastalarını.600 kişiye yetmenin en kolay yolu.Birde unutmadan her aile hekiminin en az 4000 hastası var ve birşekilde hepsine yetişiyor,birde psikiyatri uzmanı arkadasa negatif performans konulsun,ilaçlarını almayan hastalar nedeniyle parası kesilsin.O zaman hiçbir hasta ilaçsız kalmaz.Aile hekimlerine yapılanların aynısını yaparsa o zaman herkese yetişir.
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki