Skandal iddia: Doktorlar tatile gitti, kanserli çocukların servisi bir ay kapandı

Cerrahpaşa Çocuk Acil Onkoloji Bölümü, üç haftadır hizmet veremiyor. Gerekçe olarak ‘tadilat' gösteriliyor. Ancak hasta yakınları, hastane yönetiminin tatil planlaması yapmadığı için görevli 3 doktorun da aynı anda izne çıktığını belirtiyor. Bunu bir sağlık memuru doğrularken, hastane yetkilileri açıklama yapmaktan kaçınıyor.

26 Temmuz 2015, Pazar
Yazdır

Sağlık alanında yaşanan skandallar bitmek bilmiyor. Türkiye'nin en büyük hastanelerinden İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Acil Onkoloji Bölümü'nün üç haftadan beri hastalara hizmet vermediği ortaya çıktı. ‘Tadilat nedeniyle bir ay hasta kabul etmeyeceklerini' söyleyen hastanedeki sağlık çalışanı, acil servise gelen vatandaşları en yakın hastanelere yönlendiriyor. Buna karşın serviste herhangi bir tadilat olmadığı gözlemlenirken, hasta yakınları görevli 3 doktorun da aynı anda 1 ay izne çıktığını belirtiyor. Bu iddiayı doğrulayan sağlık çalışanı, “Bölüm hocaları tatile gitti. Ağır hastalar dışındaki hastalar taburcu edildi.” bilgisini paylaştı. Hastane yetkilileri ise yazılı sorulara cevap vermeyerek konuya ilişkin açıklama yapmaktan kaçındı.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Acil Onkoloji Bölümü, ‘tadilat' gerekçesiyle 1 Temmuz'da kapatıldı. 3 Ağustos'a kadar da hizmet veremeyecek. Hastanenin çocuk onkoloji bölümünde sadece bir hastanın tedavi gördüğü ve diğer hastaların ise taburcu olduğu öğrenildi. İddialara göre, hastane yönetimi tatil planlaması yapmayınca, bölümde görev yapan 3 doktor da aynı dönemde tatile çıktı. Hastalar taburcu edilirken, itirazlarının da dikkate alınmadığı ileri sürüldü. Konuyu yerinde araştıran Zaman muhabirlerine hastanede çalışan bir sağlık çalışanı, “Çocuk Onkoloji Bölümü kapalı. Tadilat var. Hiçbir hasta birimimizde kalmıyor. Gelen hastalarımızı Çapa'ya veya Bezmialem Vakıf Gureba Hastanesi'ne yönlendiriyoruz. Şimdi hastanemizde sadece bir hasta var.” bilgisini verdi. Ancak başka bir sağlık çalışanı, tatil iddiasını doğruladı ve “Doktorlarımız tatile çıktı, acil hastalar farklı bölümlere gönderildi. Acil olmayanlar ise taburcu edildi. Tadilat falan yok. Hastalar mağdur oluyor. Hastalar sadece rutin gözetim altında tutuluyor.” diye konuştu.

Hasta yakınları da duruma tepkili. Konuyla ilgili hastaneye başvuran Rıdvan K. isimli vatandaş, şunları söyledi: “Bu nasıl bir hastane? Tadilat var denilerek hastaları farklı hastaneye yönlendiriyorlar. Bu hastalar normal bir hasta değil, kanser hastası. Neymiş efendim, tadilat var. Yalan söylüyorlar. Bana doktor göstersinler. Doktorlar tatile çıkmış. Madem tadilat var gösterin bana.”

‘Tadilat var' kandırma yöntemi oldu

Hasta Hakları Aktivistleri Derneği Başkanı Orhan Demir ise son zamanlarda tadilat sebebiyle kapatılan hastanelerin arttığına dikkat çekti. Hastanın yaşanılan aksaklıktan dolayı hayati fonksiyonlarını yitirmesi halinde Sağlık Bakanlığı'nın durumdan sorumlu olacağının altını çizen Demir şöyle konuştu: “Hekimler yıllık izinlerini kullanıyor ve toplum buna tepki gösterir diye yalan ifadelerle tadilat yapılıyor diye hastalar geri çevriliyorsa, bu işin bittiği noktadır. Kamu kurum ve kuruluşları bir tadilata gidiyorsa; işi yapan firmanın ismi, işin süresi, işin adı ve ihale tutarı gibi birçok bilginin bulunması ve halk tarafından görünür yerde olması gerekiyor. Tadilat yapılmasın diyemeyiz. Fakat tadilat yapılıyor diye de hastaların hizmet alma hakkının engellenmemesi gerekiyor. Kesinlikle kabul edilemez. Hele ki bu onkoloji bölümü acil servisiyse.”
Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 9 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki