Profesör, Aile Hekimlerinin Sorunlarını Meclise Taşıdı

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, Sağlık Bakanlığının aile hekimlerine dönük ceza puanı uygulamaları hakkında Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

08 Temmuz 2015, Çarşamba
Yazdır


Aycan, gündemi ile ilgili açıklama yapmadan önce hükumetin kurulamaması ve Polis Meslek Yüksek Okulu mezunları hakkında görüşlerini açıkladı.

Prof. Aycan “Bilindiği gibi mevcut Hükümet istifa etmiş bir hükümettir. Bu sırada ; yeni Hükümet kurulması Sayın Cumhurbaşkanı tarafından kanuni bir zorunluluk olmamasına rağmen keyfi olarak geciktirilmekte ve böylece istifa etmiş mevcut Hükümetin ömrü uzatılmakta ve adeta da böyle devam etmesi istenmektedir.

İstifa etmiş Hükümet ise; sanki yeni atanmış gibi kadrolaşmakta ve uygulamalarda bulunmaktadır. Hükümet bu süreç içerisinde sürekli yanlış ve keyfi işler yapmaktadır.

Diğer taraftan Başkanlık divanı oluşmadığından Hükümeti denetim görevimiz de engellenmektedir.”dedi.
Polis adaylarının sorunlarına da değinen Aycan, “Haziran ayında Polis Meslek Yüksek Okulunu başarıyla bitiren ve atanma bekleyen evlatlarımız sonradan çıkarılan Yönetmelik gerekçe gösterilerek mülakata tabi tutulmuşlardır. Okula girişte yapılması gereken mülakat mezun olduktan sonra yapılmıştır. Bu başlı başına yanlıştır. Yapılan mülakat; ölçme ve değerlendirme kriterlerine uymayan, şeffaf olmayan, itiraz kabul edilmeyen sözde bir mülakattır. Mülakat sonuçları bahane edilerek 1700 gencimiz hakkında “polis olamaz” kararı verilerek mesleklerine başlatılmamıştır. Bu tamamen keyfi, hukuksuz bir uygulamadır.” dedi.

Aycan, esas gündemi olan Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Elemanlarına verilen ceza puanları hakkında şunları söyledi:

“Toplumun tüm kesimlerinde özellikle memurlara baskıların arttığı bir dönemi yaşıyoruz. Bugün özellikle Aile Hekimlerine ve Aile Sağlığı Elemanlarına yönelik baskıları ve Aile Hekimliği uygulamasındaki yanlışlıkları ele almak istiyorum.

Hükumet kendisinin başlattığı Aile Hekimliği uygulamasını bugün bitme noktasına getirmiştir. Sürekli Aile Hekimlerine başlangıçta olmayan ilave görevler getirmektedir. Sağlık hizmetleri uygulamasında ortaya çıkan sorunları nedenlerine ve sonuçlarına bakıp düzeltmek yerine, geçici ve doğru olmayan çözümlerle aşmaya çalışmaktadır. Bu arada yapılan yanlışlara yanlış diyen sağlık çalışanlarına mobing uygulamaktadır.

İşte Aile Hekimliğindeki durum budur.

Hükumet bir gün kalkmış aile hekiminin görev tanımında olmadığı halde aile hekimlerine adli hekimlik nöbeti, hastane acillerinde nöbet, daha sonra da aile hekimliği merkezlerinde nöbet getirmiştir.
Uygunsuz düzenlemeler ile aile hekimliğinin özüne aykırı bir şekilde yapılan değişikliklerle sorun çözmediği gibi sorunların büyümesine neden olmuştur.

Tüm bu değişikliklerin asıl nedeni; hastane acillerindeki yoğunluk ve karmaşadır. Fakat, acillerdeki bu durum da Sağlık Bakanlığının hataları nedeniyle oluşmuştur. Hastane acillerindeki mevcut deneyimli kadroları önce dağıtmışlardır. Sonrada hizmet üretememişlerdir. Sorun büyüyünce, aile hekimlerine hastanede nöbet uygulaması başlatmışlardır. Bu düzenleme uygulanamayınca bu kez de Aile Sağlığı Merkezlerinde nöbet uygulaması başlatmak istemişlerdir. İşte yaşanan sorun budur ve kaynağı Hükümetin yönetim başarısızlığıdır.

Aile hekimliğinin özüne aykırı, idari yönden ve hukuki yönden hatalı , alt yapısı oluşturulmadan yapılan ve inatlaşarak sürdürülmeye çalışılan aile hekimlerine nöbet uygulamasına itiraz eden aile hekimlerine ise soruşturma açılmış ve idari ceza uygulaması başlatılmıştır.

Başlangıçta olmayan bir şekilde yapılan Yönetmelik değişikliği ile her nöbete gelmemeye 20 ceza puanı verilmeye başlanmıştır. Bugün Aile Hekimleri sözleşmesi fesh edilme noktasına gelmiştir. (Aile sağlığı Merkezi çalışanları İki yıl içerisinde 100 ceza puanına aldıklarında sözleşmeleri fesh edilme durumu gelecektir.) Bu da 5 nöbete gelmeme durumu demektir.

Bugün için 44 bin Aile Sağlığı Elemanlarının %75 soruşturma geçirmiş ve ceza almıştır. Diğer taraftan bu uygulama her ilde farklı şekillerde yapılmaktadır ve bir keyfilik içermektedir.

Aile hekimleri ile Sağlık Bakanlığı çatışmakta ve Mahkemelik olmuştur. Aile hekimi hedef haline getirilmiş, hekimle vatandaş karşı karşıya getirilmiş ve hekime yönelik şiddet körüklenmiştir.

Hekim mutsuzdur. Aile hekimliği kadroları boşalmaktadır. Bugün itibari ile 1000 civarında Aile Hekimliği pozisyonu boştur. Aile hekimleri hekimlik yapmak istememektedir. Verimleri düşmüştür. Sürekli  soruşturmalarla ve Mahkemelerle uğraşmak durumunda kalmıştır.

Bu uygulamaların Vatandaşa da faydası olmamıştır. Mevcut Aile Sağlığı Merkezlerinde sorunlar artarken, acillerde iyileşme olmamıştır. Acil servislerdeki yoğunluk devam etmektedir.”

Aycan sözlerini şöyle tamamladı:
“Önerimiz; Hükümet Aile Hekimleri ile inatlaşmaktan vazgeçmeli, soruşturmalar durdurulmalı, verilen cezalar iptal edilmeli, aile hekimlerinin çalışma şartlarını iyileştirmeli, esas görevleri dışında işler yüklememeli, birinci basamak hasta bakım kalitesini artırmalı. Acil merkezleri ve adli hekimlik için ayrı kadrolar oluşturulmalıdır ve yeniden düzenleme yapılmalıdır. “
Etiketler: sefer aycan  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 1 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki