‘Mültecilere ilaç verilsin’

Halkların Köprüsü Derneği, savaştan kaçan ve ülke geneline göç etmek zorunda kalan yüz binlerce Suriyeli mültecinin ücretsiz ilaç hizmetinden yararlanması için AFAD Genel Başkanlığı ile Türkiye Eczacılar Birliği’nin masaya oturarak çözüm bulmasını istedi.

06 Ağustos 2015, Perşembe
Yazdır

Halkların Köprüsü Derneği, İzmir’deki Suriyeli mültecilerin yaşadığı sıkıntılara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Suriyeli mültecilerin temsilcileriyle yaptığı iftar yemeğinde, “Hiçbir mağduru, mazlumu zalimin pençesine terk etmedik” dediği hatırlatılarak, Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan geçici koruma statüsündeki insanlar için yaşamın hiç de kolay olmadığı belirtildi. İşverenlerin, dayıbaşların, insan tacirlerinin ve hatta ev sahiplerinin insafına terk edilen Suriyelilerin, hayatta kalma mücadelesi verdiği vurgulanan açıklamada, en önemlisi de İzmir’deki Suriyeli mültecilerin diğer illerdekilerden farklı olarak sağlık hizmetlerinden yararlanamadıkları ifade edildi.

Açıklamada, İzmir’de resmi rakamlara göre, 100 bin, gayri resmi rakamlara göre 400 bin Suriyeli mültecinin ilaca ücretsiz erişimi olmadığı aktarıldı.

‘SORUNUN HEMEN ÇÖZÜLMESİNİ TALEP EDİYORUZ’

Dernek olarak il genelinde yaptıkları çeşitli sağlık taramaları sonucunda ilaçlarına ulaşamayan mülteci hastalar arasında hipertansiyon, kalp hastalığı, multipl skleroz (ms), diyabet, böbrek yetmezliği ve kanser gibi kronik hastalıkları olan yüzlerce kişi olduğu kaydedilen açıklamada, “Halkların Köprüsü Derneği olarak sorunun hemen çözülmesini talep ediyoruz. İzmir Valiliği’nin AFAD’ın 2013/8 sayılı genelgesi uyarınca İzmir Eczacılar Odası’ndan resmi bir yazışma ile Suriyeli sığınmacıların ilaçlarının temin edilmesini talep etmesi ve reçete bedellerinin AFAD tarafından karşılanacağının bildirilmesi gerekmektedir. İzmir ili için AFAD İl Müdürlüğü ile İzmir Eczacılar Odası arasında yukarıda sözü edilen protokol derhal imzalanmalıdır. Türkiye geneli için AFAD Genel Başkanlığı ile Türkiye Eczacılar Birliği bir an önce masaya oturmalı ve bu sorunu bütün ülke genelinde çözümlemek üzere bir anlaşma imzalamalıdır” denildi. 
Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 9 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki