Hepatit C'nin Nasıl Bulaştığını Biliyor muyuz?

Türkiye'de nüfusun yüzde 4.5'i Hepatit B, yüzde 1'i Hepatit C hastası. Ancak hastalığı yaşayanlar dışındaki kişiler bulaşma yollarını yanlış biliyorlar.

26 Temmuz 2015, Pazar
Yazdır


Hepatit C hakkındaki yetersiz ve yanlış bilgilenmenin, hastalığın bulaşmasını kolaylaştırdığı bildirildi. Dünya Hepatit Günü Etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen “Yanlış bilgi Bulaşıcıdır” projesi için yapılan araştırmalar, ülkemizde hem hekimler ve sağlık personeli hem de toplumdaki diğer kişiler tarafından Hepatit C'nin yeterince bilinmediğini ortaya koydu.  

Proje kapsamında doktorlar ve diğer sağlık personeli ile yapılan araştırmaya katılanların çoğu, Hepatit C'nin bulaşma yollarını yanlış biliyor. Her yıl 350 binden fazla insanın hepatit C'ye bağlı gelişen karaciğer yetmezliği, karaciğer sirozu ve karaciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybettiğini aktaran Türk Gastroenteroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Necati Örmeci, “Hepatit C virüsü, el sıkışmak, hapşırmak veya çatal, bıçak, bardak, havlu gibi eşyaların ortak kullanılmasıyla, solunum yoluyla bulaşmaz. Hepatit C, virüslü kan ve kan transferiyle, steril olmayan aletlerle yapılan tıbbi ve cerrahi girişimlerle, hemodiyalizde, doğum sırasında anneden çocuğa geçmesi yoluyla bulaşır” dedi.


Yanlış bilgi yüzünden Hepatit C hastalarının gerekli tedaviyi alamadığını söyleyen Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Çetin Karaca “Bazı hemşireler Hepatit C hastalarının operasyonlarını asiste etmekten ve bazı diş hekimlerinin de hepatit C hastalarını tedavi etmekten kaçınıyorlar” dedi.

 




Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 5 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki