Hastanelerde de 'Her Şey Dahil' Dönemi Başladı

Turizmde katma değeri en yüksek dal olan sağlık turizminde iddiasını artıran İzmir'de bazı hastaneler, daha fazla hasta çekebilmek için "her şey dahil" sistemine başladı.

17 Temmuz 2015, Cuma
Yazdır

Türkiye'nin kitle turizminde yoğun olarak kullandığı "her şey dahil" sistemi, henüz gelişme dönemindeki sağlık turizminde de uygulanmaya başladı. Ortadoğu ülkeleri ve komşu coğrafya başta olmak üzere geçen yıl 583 bin turistin şifa aradığı Türkiye'deki hastaneler, devletin sağladığı ulaşım ve tanıtım teşvikini de içine alan bir sistemle pazarlama yapmaya başladı.

İzmir Üniversitesi Medicalpark Hastanesi Genel Müdürü Veysi Kubba, AA muhabirine yaptığı açıklamada dünyada yaklaşık 30 milyon hastanın şifa bulmak için farklı ülkelere seyahat ettiğini, bu alanda yıllık 150 milyar dolarlık bir hareketliliğin yaşandığını belirtti. 

Türkiye'nin modern sağlık tesislerine ve uluslararası kalitede sağlık personeline sahip olduğunu, coğrafik olarak en önemli pazarların ortasında yer aldığını ifade eden Kubba, sağlık turizminin değerinin son yıllarda anlaşıldığını ve rakamların hızla arttığını söyledi.

Sağlık turizmi pastasından en büyük payı İstanbul'un aldığını, buradaki sağlık kurumlarının cirolarının önemli bölümünü yabancı hastalardan karşılar hale geldiğini dile getiren Kubba, İzmir'in de yetişmiş sağlık personeli ve turizm için çekim noktası olma avantajını değerlendirmeye başladığını vurguladı. 

Hastane olarak 2013 yılından bu yana özellikle Ortadoğu ülkelerinden hasta çekmeye çalıştıklarını anlatan Kubba, avantajlarına rağmen dünyada çok iyi tanınmayan İzmir'e turist çekmekte zorlandıklarına işaret etti.

- 5 yıldızlı otelde konaklama

Dünyada genelde İstanbul'un bilinmesi nedeniyle Türkiye adına yapılan tüm tanıtımlarda tercihin bu bölgeye kaydığına dikkati çeken Kubba, "Bu nedenle sağlık turizminde her şey dahil sistemini uygulamaya başladık. Hastanın kendi ülkesinden çıktığı andan itibaren tüm yol ve konaklama giderlerini içine alan paketlerle pazarlama yapıyoruz. Konaklamayı biz üstleniyoruz. Getirdiğimiz hastalar ve hasta yakınlarını 5 yıldızlı otellerde konaklatıyoruz. Geçen yıl bu çerçevede 17 bin geceleme yaptırdık. Bu ciddi bir rakam ama henüz çok düşük. Bunu yaparken kazancımızdan fedakarlık yapıyoruz."

Bu yolla Libya'nın Fizan bölgesinden 3 uçak hasta getirdiklerini, Ortadoğu'nun bir çok ülkesinden hasta kabulünün devam ettiğini dile getiren Kubba, her şey dahil sistemi sayesinde Sağlık Bakanlığı rakamlarına göre geçen yıl en fazla yabancı hasta getiren hastane haline geldiklerine işaret etti.

Hasta ve yakınları için rehabilitasyon ve gezi programları düzenlediklerini, sadece hasta olduklarında değil tatil için de kenti tercih etmelerini sağlamaya çalıştıklarını bildiren Kubba, İzmir'e gelen tüm hastaların kentten memnun ayrıldığını anlattı.

-"30 milyonluk bir pazardan bahsediyoruz"

Kubba, kent olarak ayda ortalama bin hasta getirdiklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu da yıllık yaklaşık 12 bin hasta ediyor. 30 milyonluk bir pazardan bahsediyoruz. Tayland, Singapur, Macaristan ve Polonya'nın bu alandan elde ettiği gelir bizim çok üzerimizde. Biz güneş - deniz -kum satıyoruz. Son yıllarda biraz tarih ve kültürü ekleyebildik. Yıllık 35 milyon turist geliyor ve kişi başı bin dolar gelir getiriyor. Sağlık turizminden elde edilen gelir ise bunun 10 katı. Hastane olarak gelirimizin yüzde 30'unu yabancı hastalardan sağlıyoruz. Bunu yüzde 50'yı çıkarmayı hedefliyoruz. İzmir olarak yılda 1 milyon sağlık turistini çekmeyi hedefliyoruz. Bu hedef yakalandığında 100 milyar dolarlık hasılat demektir, bu hayal değil."

- Direkt uçuş başlasın

Genel Müdür Kubba, her şey dahil sistemine rağmen İzmir'e yeteri kadar doğrudan uçuş olmaması nedeniyle sorun yaşandığına vurgu yaptı.

Özellikle Ortadoğu ülkelerinden hasta getirebildiklerini, Avrupa ülkelerinden 2016 için önemli bağlantılar yaptıklarını anlatan Kubba, şöyle konuştu:

"İzmir'in direkt seferlerinin artırılması yönünde THY'nin öncü rol üstlenmesi gerekiyor. Örneğin Kuveyt ve İzmir arasında direkt seferlerin başlaması sağlık turizmine ciddi katkılar sağlayacak. Temel beklentimiz Moskova - İzmir uçuşu. Rusya'da yılda 30 milyon hasta yurt dışına çıkıyor. Bunlar İsrail, Polonya, Macaristan ve Tayland'a gidiyor. Niye biz çekmeyelim." 

 

Kaynak: Haber7
Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 10 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki