Hasta Hakları İçin Hastanelere Kabartma Yazı

Görme Engelliler için Hasta Hakları Rehber ve Broşürü, İzmir Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesinde hayata geçirildi.

12 Temmuz 2015, Pazar
Yazdır

Görme engelli vatandaşların hastanelerde karşılaşmış oldukları engellerden birini daha kaldırmayı amaçlayan tasarımlar, rehber ve broşür olmak üzere iki farklı şekilde hazırlandı. Özel Braille Alfabesi ve kabartma şeklindeki tasarım sayesinde artık hastaneye başvuran görme engelli bireyler daha rahat bilgiye ulaşabilecek.

İzmir Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi tarafından kullanılmaya başlayan uygulama ile görme engelli vatandaşlar hastaneye gittiklerinde sahip oldukları haklar hakkında bilgilendirilecek ve doğru bir şekilde yönlendirilmeleri sağlanmış olacak. İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinin desteği ile hazırlanan rehber ve broşürler, hastane polikliniklerinde bulundurularak engelli vatandaşların hizmetine sunuldu.

MEVZUAT GEREĞİ

Görme engelliler için Hasta Hakları Rehber ve Broşüründe; dünyada ve ülkemizde hasta hakları, sağlık hizmetlerinden faydalanma hakları, hasta haklarının korunması, dilek, öneri ve şikayet, hasta iletişim birimleri, hasta hakları kurulları ve sağlık hizmeti alırken hastaların uyması gereken kurallar gibi konular yer alırken, broşürde aynı bilgiler daha sadeleştirilerek ele alındı. 

BRAILLE ALFABESİ NEDİR?

Braille alfabesi veya Körler alfabesi; 1821 yılında Louis Braille tarafından geliştirilmiş görme engelli insanların okuyup yazması için kullanılan bir alfabe yöntemidir. İki kolon taşıyan dikdörtgen düzen üzerine dizilmiş altı kabartılmış noktadan oluşur. Her iki kolonda üçer nokta bulunur. Noktalardan her biri altmışdört farklı kombinasyondan birini oluşturması için farklı şekillerde dizilir.

Bu harfleri isimlendirmek için noktaların bulunduğu her bir pozisyon, yerlerine göre söylenir;

yukarıdan aşağıya, sol yanda 1'den 3'e kadar (temsilî L harfi)
sağ ve sol yandan birinci (temsilî C harfi)Braille sistemi aslında Charles Barbier'nin Napolyon'un talebi doğrultusunda, askerlerin gece karanlığında ışık olmaksızın anlaşmalarını sağlamak için geliştirildiği sisteme dayanır. Barbier'nin sistemi çok karışık ve öğrenilmesi zordu zira askeriye tarafından da reddedilmişti. 1821 yılında Charles Barbier, Paris Millî Enstitüsü'nün körler bölümünü ziyaret etti ve Louis Braille ile tanıştı. Braille, Barbier'nin en büyük eksiğinin, alfabesinin sahip olduğu temsilî harflerin insanın parmağını hareket ettirmedikçe anlaşılamaması olduğunu söyledi. Bu buluşta bir sembolden diğerine hızlıca geçilemiyordu. Kendisinin değişikliği, kör alfabesinde devrim yapan 6'lı nokta sistemiydi.

 
YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 6 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki