Elektriğini Rüzgar ve Güneşten Alan ASM

Van'da Halk Sağlığı Müdürlüğü geliştirdiği bir projeyle Gedikbulak Mahallesindeki Aile Sağlık Merkezinin elektriğini rüzgardan ve güneşten üretti.

07 Ağustos 2015, Cuma
Yazdır

Van Halk Sağlığı Müdürlüğü geliştirdiği yenilenebilir enerji üretimi projesini, Van'ın en ücra yerlerinde bulunan mahallelerine uygulayarak enerji kesintilerinden dolayı aksayan hizmetlerin önüne geçecek. İlk uygulama ise Van'a 60 kilometre uzaklıktaki Gedikbulak Mahallesi'ndeki Aile Sağlık Merkezi'nde gerçekleştirildi. 15 mahalledeki 10 bin kişiye hizmet veren sağlık merkezinde uygulamanın başladığını belirten Halk Sağlığı Müdür Vekili Uzman Dr. Ferhat Ekinci, şu ana kadar hiçbir sorun yaşanmadığını söyledi.

SONUÇLAR SAĞLIK BAKANLIĞI'NA BİLDİRİLECEK

Bu projenin Türkiye'de ilk kez bir aile sağlık merkezinde uygulandığını ifade eden Uzman Dr. Ekinci, bir yıllık bir deneme sonrası sonuçların Sağlık Bakanlığı ile paylaşılacağını belirtti. Ekinci, "Van, Türkiye'de en çok güneş alan illerden birisi. Biz de böyle bir proje hazırlayarak enerjimizi kendimiz üretmeye karar verdik. 12 kilovat enerji ihtiyacımız vardı. 9 kilovatını güneşten 3 kilovatını rüzgardan elde ediyoruz. Uygulama sonrası elde ettiğimiz sonuçları Sağlık Bakanlığı ile paylaşacağız. Bu projenin de başarılı olması halinde Türkiye'nin en ücra köşelerinde uygulanmasını sağlayacağız. Çünkü enerji kesintilerinden dolayı hizmetler aksıyor. Ayrıca aşılarımız da buz dolaplarında saklanıyor" dedi.
Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 3 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki