Eczacılar: 'Bizim Dışımızda Hiçbir Ürün Satılmasın'

Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti, halkı ilaçlarını sadece eczanelerden almaları, yetkilileri ise bu ilaçların diğer ilaçlar gibi Sağlık Bakanlığının izin ve kontrolünde, eczanelerden halka ulaştırılması konusunda uyardı.

20 Temmuz 2015, Pazartesi
Yazdır

Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti, halkı ilaçlarını sadece eczanelerden almaları, yetkilileri ise bu ilaçların diğer ilaçlar gibi Sağlık Bakanlığının izin ve kontrolünde, eczanelerden halka ulaştırılması konusunda uyardı.

Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti'nden yapılan açıklamada, Batman'da zayıflama ilacı kullandığı için kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırıldığı iddia edilen 16 yaşındaki genç kızın, 6 gündür yoğun bakımda yaşam mücadelesi verdiği belirtildi.

ADETA BİR MAYIN

İçinde ne olduğu bilinmeyen, internetten rahatça satın alınan ve hiçbir kontrol mekanizmasından geçmeden kullanılan bu tür ilaçların sağlığı tehdit ettiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kimi zaman reklamında ünlü kişilerin oynatıldığı, kimi zaman bitkisel olduğu gerekçesiyle masummuş algısı yaratılan ve çeşitli satış teknikleriyle piyasaya sürülen ürünler, yetkili kişilerin umursamazlığı nedeniyle canımıza kast etmeye devam ediyor. Reklamları yapılarak ve kolaylıkla her yerden temin edilen bu ilaçların satışına ve dahası üretimi için devletin ilgili birimlerinden kolaylıkla onay belgesi almasına kim dur diyecek? Bu durumun önüne geçilmesi için daha kaç canın yitmesi gerekecek? Piyasaya hiçbir kontrol mekanizmasından geçmeden sürülen ve sonrasında takip edilmeyen bu ürünlerin ruhsatlandırılmasının da acilen Sağlık Bakanlığı tarafından yapılması gerekiyor."

SIRF BİTKİ DİYE MARKET SATIŞI OLMAMALI

Sırf adına "bitki" dendiği için bu tür ürünlere Tarım Bakanlığı tarafından izin verilmesine karşı olunduğu ifade edilen açıklamada, bu tür bitkisel ürünlerin, hiçbir denetim olmadan reklamının yapıldığı ve piyasada satıldığı savunuldu.

Açıklamada, ister bitkisel, ister kimyasal olsun, bu ürünlerin birer ilaç olduğu vurgulanarak, şu görüşlere yer verildi:

"Eczacı ve hekim kontrolü dışına çıkarılarak vatandaşların kullanımına açılan her ürün ise birer sağlık mayınıdır. Unutulmamalıdır ki, ilaç herhangi bir ürün değildir. İlaçta reklam yalnızca yanıltıcı değil aynı zamanda birey ve toplum sağlığını tehdit eden bir unsurdur. Reklamla yaratılan sanal gerçeklik, ölümcül sonuçlar doğurabilir. Biz eczacılar, yeni ölümler yaşanmadan halkımızı, ilaçlarını sadece eczanelerden almaları, yetkilileri ise, bu ilaçların diğer ilaçlar gibi Sağlık Bakanlığının izin ve kontrolünde, eczanelerden halka ulaştırılması konusunda uyarıyoruz. Hiçbir şey için geç olmadığını belirtiyor, kendini sorumlu hisseden herkesi daha fazla duyarlı olmaya çağırıyoruz."
Etiketler: TEB   Türk Eczacılar Birliği  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 1 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki