Doktor Başkandan Ölümden Kurtardığı Matbaacıya Ziyaret

Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak, kazada ağır yaralanan, makam otomobilini durdurarak ilk müdahaleyi yapıp, yaşama döndürdüğü matbaacı Özgen Büyüker'i hastanede ziyaret etti.

14 Ağustos 2015, Cuma
Yazdır

Başkan Dr. Toprak, geçen haziran ayında Küçükekmece'deki bir cenazeye katılmak için giderken otomobil çarpması sonucu ağır yaralanan eski gazeteci ve matbaacı Özgen Büyüker'i görünce araçtan inip ilk müdahaleyi yaptı. Dr. Toprak, yaralıya başka aracın çarpmasını önledikten sonra yerinden oynatılmasını önleyen, 112 acil servis ekibi gelinceye kadar Büyüker'in çenesini danışmanı Yavuz Ergün'ün yardımı ile açtırdıktan sonra geri kaçan dilini çıkararak ağzındaki kanı boşaltarak solunumu sağladı. Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak, başörtüsünü Özgen Büyüker'in başına bağlayarak kanamayı da durdurdu. Kaldırıldığı hastanede 23 gün komadan çıkamayan, bacağından ve başından birçok kez ameliyat edilen Özgen, Samatya'daki İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde fizik tedaviye alındı.

Başkan Dr. Toprak, Özgen Büyüker'i taburcu edildiği gün hastanede ziyaret ederek eşi Zübeyde ve kızı Sezen'e 'Geçmiş olsun' ziyareti yaparak durumu hakkında bilgi aldı. Dr. Toprak, kendisine teşekkür eden Zübeyde Özgen'e, tesadüf eseri kazayı görüp can kurtardığı için mutlu olduğunu söyledi. Toprak, uzun süre acil serviste görev yaptığını aracının arkasında acil durumda müdahale etmede kullanılabilecek tıbbi cihazlar, hatta kalbi yeniden çalıştırabilecek 'Defibrilator' bile bulundurduğunu anlatırken şöyle dedi:

"Böyle durumda hastayı kıpırdatmamak gerekiyor. Solunum yolu açılmalı ve kanama kontrolü yapılmalı. Solunum durduğunda beynin yaşam süresi 3 dakikadır. Döndürülse bile beyin ölümü gerçekleşiyor. Umarım hastamız en kısa sürede eski sağlığına kavuşur." 
Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 2 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki