Artık Mesai Saatinde Mümessil Gelebilecek

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından hazırlanan Beşerî Tıbbi Ürünlerin Tanıtım Faaliyetleri Hakkında Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

11 Temmuz 2015, Cumartesi
Yazdır

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından hazırlanan taslağa ilişkin Türk Tabipleri Birliği’nden görüş istenmiş, TTB tarafından hazırlanan görüş yazısı Kurum’a iletilmişti. TTB görüşleri büyük ölçüde yönetmelikte yer bulmuş olmakla birlikte, kimi noktalardaki hukuka ve hizmetin gereklerine aykırı düzenlemelerin ise korunduğu görülmüştür.

İBARE ÇIKARILMIŞ

Düzenlemeyle “Beşerî tıbbi ürün: Hastalığı tedavi etmek veya önlemek, bir teşhis yapmak veya bir fizyolojik fonksiyonu düzeltmek, düzenlemek veya değiştirmek amacıyla, insana uygulanan doğal veya sentetik kaynaklı etkin madde/maddeler kombinasyonu” olarak tanımlanırken, önceki  Yönetmelikteki kurallar arasından tanıtımların “akılcı kullanımı temin etmeye yönelik olması” gerekliliğinin çıkarılmış olduğu görülmektedir.

BİLİMSEL TOPLANTI SAYISI ARTTIRILDI

Düzenlemeyle beşeri tıbbi ürünlerin ruhsat sahipleri tarafından desteklenecek bilimsel toplantılara katılımın sayısı ve şekli ile kimi ürünlerin tanıtım faaliyetlerine dair kısıtlamalar getirilirken Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak toplantılar bu kısıtlamalardan muaf tutulmuştur.

Yine “üniversiteler, sağlık alanında faaliyet gösteren meslek kuruluşları, dernek veya vakıflar da Bakanlığın izni olmadıkça ürünlerin tanıtım faaliyetlerinde yer alamazlar” yasağı getirilirken Sağlık Bakanlığının hangi ölçütlere göre izin vereceğinin ise belirsiz olduğu görülmektedir.  

İLAÇ MÜMESSİLLERİ POLİKLİNİK SAATİNDE ZİYARETE GELEBİLECEK

Ayrıca, önceki Yönetmelikte yer alan “acil servislerde ve hasta kabul saatleri sırasında polikliniklerde ürün tanıtımı yapılamaz” kuralına bu Yönetmelikte yer verilmemiştir.

Alandaki kural ihlallerine ilişkin yaptırımların ise yeni düzenlemeyle uyarı düzeyine indirildiği görülmektedir.

 

Yönetmeliğin tam metni için tıklayınız

Yönetmeliğin indirmek için tıklayınız (PDF)
Etiketler: titck   tıbbi mümessil  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 10 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki