Aile Sağlığı ve Toplum Sağlığı Merkezleri Çalışanları İş Bırakıyor

Genel Sağlık- İş Merkez Yönetim Kurulu Aile Sağlığı Merkezlerinde ve Toplum Sağlığı Merkezlerinde çalışanlara fazla ve esnek çalışma dayatmasının ceza puanı baskısıyla devam etmesi nedeniyle 01 Ağustos 2015 Cumartesi günü ülke genelinde Aile Sağlığı ve Toplum Sağlığı Merkezlerinde fazla ve esnek çalışma dayatmasına karşı iş bırakma eylemi yapılmasına karar verdi.

01 Ağustos 2015, Cumartesi
Yazdır

Aile hekimlerimize nöbet hizmeti getiren 6514 sayılı yasanın 52. maddesiyle değişen 5258 sayılı Aile Hekimliği Kanununun 3. maddesinin beşinci fıkrasındaki değişikliğe ilişkin Anayasa Mahkemesi’nin 2015/17 E 2015/20 K sayılı kararı 19.06.2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.

Karar ile aile hekimlerimize getirilen nöbet hizmetinin Anayasa’ya aykırı olmadığına vurgu yapıldıktan sonra itirazın reddine karar verilmiştir.

Anayasa Mahkemesi’nin kararında aile hekimlerinin nöbet hizmetine dahil edilmesinin Anayasa’ya aykırı olmadığı belirtilmişse de bu karara katılamıyoruz.

Aile hekimlerinin görev tanımlarında nöbet hizmeti bulunmamaktadır. Hukuki güvenirlik ve belirlilik ilkesi Anayasa Mahkemesi’nin kararlarında sıkça vurgulanmaktadır. Buna göre aile hekimliği kanunu ve ilgili yönetmeliklerde nöbet hizmeti bulunmamasına rağmen kendilerine bu görevin verilmesinin hukuk devleti ilkesine aykırı olduğunu değerlendiriyoruz.

Aile hekimlerine getirilen bu nöbet hizmetinin uluslararası sözleşmelere ve angarya yasağına da aykırı olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle bu nöbetlerin aile hekimlerinin üzerinden alınması için sendikal mücadelemiz devam edecektir

Genel Sağlık- İş Merkez Yönetim Kurulu olarak, 27.07.2015 tarihli kararı ile  Aile Sağlığı Merkezlerinde ve Toplum Sağlığı Merkezlerinde çalışanlara fazla ve esnek çalışma dayatmasının ceza puanı baskısıyla devam etmesi nedeniyle haklı mücadeleyi kararlılıkla devam ettirmek için 01 Ağustos 2015 Cumartesi günü ülke genelinde Aile Sağlığı ve Toplum Sağlığı Merkezlerinde fazla ve esnek çalışma dayatmasına karşı iş bırakma eylemi yapılmasına karar verilmiştir.

Tüm üyelerimizi iş bırakmaya davet ediyoruz.

Genel Merkez Yönetim Kurulu
Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 7 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki