Acil Tıp Asistanları Dışındaki Asistan Hekimlerin “Acil Servis Nöbeti” Tutmaya Zorlanması Yine Hukuka Aykırı Bulundu

İstanbul Tabip Odası'nın açıklamasını göre, Acil Tıp Asistanları Dışındaki Asistan Hekimlerin “Acil Servis Nöbeti” Tutmaya Zorlanması Yine Hukuka Aykırı Bulundu.

10 Ağustos 2015, Pazartesi
Yazdır

İstanbul Tabip Odası: ''Hatırlanacağı üzere Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Eğitim Planlama ve Koordinasyon Kurulu tarafından tüm asistan hekimlere 3 ay süreyle acil servis görevi verilmesi kararını yargıya taşımış ve iptal edilmesini sağlamıştık.

İstanbul 7. İdare Mahkemesi’nin iptal kararında; acil servis nöbetlerinin öncelikle acil tıp uzmanları ile hizmet içi eğitimden geçmiş pratisyen hekimler tarafından tutulması gerektiği, uzmanlık eğitimi öğrencilerinin ise uzmanlık dalının uygulamasından sayılmayacak işlerde görevlendirilemeyeceği ve uzmanlık eğitimi görenlere hiçbir zaman uzman nöbeti tutturulamayacağı açıkça belirtilmişti. Karar web sitemizde yayınlanmıştı. (http://www.istabip.org.tr/index.php/hukuk/guncelhukuk/3643-acil-tp-asistanlar-dndaki-asistan-hekimlerin-acil-servis-noebeti-tutmayazorlanmas-hukuka-aykr-bulundu.html) Yargı kararına rağmen kimi hastane başhekimliklerinin, bilimsel gereklere ve mevzuata aykırı bu uygulamaya devam ettiklerinin bildirilmesi üzerine, Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği’nce düzenlenen acil yeşil alan nöbetini de dava konusu ettik. Göz Hastalıkları Kliniği’nde eğitim gören bir asistan hekim adına açtığımız davada, İstanbul 5. İdare Mahkemesi tarafından 18.06.2015 tarihinde yine iptal kararı verildi.

Kararın gerekçesinde; “…Yataklı tedavi kurumlarındaki tabip nöbetlerini düzenleyen anılan Yönetmelik hükümlerinden, uzmanlık eğitimi görenlerin genel uzmanlık eğitimi görenler nöbeti, servis nöbeti ve branş nöbeti olmak üzere üç tür nöbet ile yükümlendirilebilecekleri, bunlar dışında bir nöbete dahil edilemeyecekleri anlaşılmaktadır.

Dava dosyasının incelenmesinden, Göz Hastalıkları Kliniği’nde uzmanlık öğrencisi olan davacının acil yeşil nöbetine dahil edilmesi üzerine, acil servis nöbetine dahil edilmesi işleminin iptali istemiyle bakılmakta olan davanın açıldığı anlaşılmaktadır.

Bu durumda, uzmanlık eğitimi görenlerin, genel uzmanlık eğitimi görenler nöbeti, servis nöbeti ve branş nöbeti dışında bir başka nöbete dahil edilmelerine hukuken imkan bulunmadığından, davacının acil yeşil alan nöbetine dahil edilmesine ilişkin dava konusu işlemde hukuka uyarlık görülmemiştir.” deniliyor.

Görüldüğü gibi asistan hekimlere, uzmanlık eğitiminin bilimsel gereklerine ve ilgili mevzuata aykırı nitelikte acil servis nöbeti dayatılması, yargı tarafından yeniden hukuka aykırı bulundu. Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarından, yargı kararlarına uygun hareket etmelerini bekliyoruz.

Bilginize sunarız.''

Mahkeme kararı için tıklayınız

07.08.2015
İstanbul Tabip Odası
Hukuk Bürosu
Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 8 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki