960 Liralık Sınavın İç Yüzü Ortaya Çıktı

Kıyak geçilen 178 uzman, sınavda başarılı olursa 3 yıl asistanlık yapmadan doğrudan yan dal uzmanı olacak.

13 Temmuz 2015, Pazartesi
Yazdır

MEB tarafından 22 Ağustos’ta ilk defa yapılacak olan Sağlık Bakanlığı Yan Dal Uzmanlık Sınavı tartışma başlattı. Sınava kabulü gerçekleşen 178 kişi sınavda başarılı olursa, 3 sene yapılan yan dal uzmanlık asistanlığını yapmadan doğrudan yan dal uzmanı olacak.

AKP'li VEKİL LİSTEDE

Sağlık Bakanlığı Yan Uzmanlık Sınavı ilk defa ÖSYM değil, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılacak. MEB tarafından 22 Ağustos tarihinde yapılacak olan sınavın 960 TL olması dikkati çekti. Aralarında 25’inci dönem AKP Afyonkarahisar Milletvekili Remziye Gül Sıvacı’nın da bulunduğu 178 kişi, kabulü gerçekleşerek Sağlık Bakanlığı’nın resmi sitesinde yayımlandı.

ZEMİN HAZIRLANDI

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Bayazıt İlhan, Kasım 2014’te torba yasa ile sınavın yapılmasına zemin oluşturulduğunu söylerken yapılan düzenlemeyi şöyle özetledi: “25/11/2012 tarihinden önce en az üç yılı eğitim kurumlarında olmak üzere toplam beş yıl süreyle yoğun bakım ünitelerinde çalışmış bulunan yoğun bakım uzmanlık yan dalının bağlı olduğu ana dal uzmanları ile çocuk yoğun bakım ve çocuk acil ünitelerinde çalışmış olan çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde ilgili yan dal uzmanlık belgesini almak için Sağlık Bakanlığı’na başvurabilirler. Başvuranlardan Bakanlıkça yapılacak veya yaptırılacak sınavda başarılı olanların uzmanlık belgeleri, Bakanlıkça düzenlenir ve tescil edilir. Bu şekilde uzmanlık belgesi alanlar, devlet hizmeti yükümlülüğüne tabi olurlar.”

NEDEN AYRICALIK YAPILIYOR?

Bu istisnanın ciddi tartışmalar yarattığını ifade eden İlhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

1- Neden bir grup insan asistanlık yaparak, önce yan sınavını kazanıp sonra asistanlık yapıp daha sonra tekrar uzmanlık sınavına girerek uzman oluyor da, neden bir grup insan bunlardan muaf tutularak doğrudan uzman yapılıyor?
2- Sınavı neden ÖSYM yapmıyor? Bütün tartışmalara rağmen ÖSYM Türkiye’de daha güvenilir sınavlar yapan bir kurumdur.
3- Neden bu kadar pahalıya yapılıyor? “Bunlara ayrıcalık tanıdık gitsinler bu parayı da ödesinler” denilen bir yaklaşımla karşı karşıyayız.

DAHA ÖNCE DE YAPILMIŞTI

Bir bölümde belli bir süre çalışan uzman doktorların yan dal uzmanı sayılabilmesi için daha önce de sınavlar açılmış, basit bir sınavla dahiliye branşının yan dallarına insanlar yerleştirilmişti.

Bazı branşlarda yan dal uzmanı olabilmek için 1000 kişinin girdiği bu sınavda ilk 5'e girmek gerekirken yapılan bu sınavı ve ne kadar hakkaniyetli olduğunu vicdanlara bırakıyoruz.
Etiketler: kıyak sınav   ydus   yan dal sınavı   960 TL  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 8 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki