4.000 Avukat Meslektaşlarına Kan Bağışı Yapıyor

Antalya'da 2 yıl önce lösemi (kan kanseri) teşhisi konulan avukat Mehmet Özgür Özkan'a uygun ilik bulunması için meslektaşları, tüm yurtta eş zamanlı 3 gün sürecek kan bağışı kampanyası başlattı.

13 Temmuz 2015, Pazartesi
Yazdır

Antalya'da 2 yıl önce lösemi (kan kanseri) teşhisi konulan avukat Mehmet Özgür Özkan'a uygun ilik bulunması için meslektaşları, tüm yurtta eş zamanlı 3 gün sürecek kan bağışı kampanyası başlattı.

Deniz adında 8 yaşında bir erkek çocuk babası avukat 40 yaşındaki Mehmet Özgür Özkan'a 2 yıl önce 'lösemi' teşhisi konuldu. Özkan, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde gerçekleşen tedavilerin ardından hastalığı yendiğini düşünürken, kanser hücreleri yeniden canlandı ve mart ayında hastalık nüksetti. Hastanede tedaviye alınan Özkan'a, daha güçlü kanser hücrelerine karşı kemoterapinin dozu da artırıldı. Yeniden sağlığına kavuşması için tek çaresi ilik nakli olan Özkan'a, yakın akrabalarından alınan ilik uymadı. Bunun üzerine arkadaşları uyumlu iliği bulmak için Ulusal Kemik İliği Bankası'na başvurdu, ancak sonuç alınamadı. Antalya Barosu ise geçen mayısta Antalya Adliyesi'nde kan örneği toplama kampanyası gerçekleştirdi. Kampanyada toplanan örnekler İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi'ne gönderildi, ancak şu ana kadar yine olumlu sonuç çıkmadı.

ALMANYA'DAN DONÖR BULUNDU

Avukat Mehmet Özgür Özkan için zaman giderek daralırken, Dünya İlik Bankası aracılığıyla haziran ayında Almanya'nın Frankfurt kentinde uygun donör bulundu. Fakat prosedür nedeniyle yurtdışından iliğin getirilip nakledilmesi 4 ile 5 ay sürüyor.

Uyumlu kök hücre üzerinde ileri aşama tetkikleri yapılırken, avukat arkadaşlarının gayretiyle Özkan için Brezilya'dan ABD'ye kadar uyumlu olabileceği düşünülen çok sayıda kök hücre daha bulundu. Bu kök hücreler üzerinde ileri aşama tetkik çalışmaları devam ederken avukat arkadaşları bir yandan da bürokratik süreçleri aşmak için çaba sarf ediyor.

BARO KAN BAĞIŞI KAMPANYASI BAŞLATTI

Antalya Barosu, yurtdışından gelecek olumsuz bir habere karşı hazırlıklı olmak ve daha ağır bir kemoterapi sürecine girecek Özkan'a uygun iliği bulmak için yurt genelindeki Türk Kızılayı şubelerinde eşzamanlı kan bağışı kampanyası başlattı. Çarşamba günü mesai saati sonuna kadar devam edecek kampanyayla uygun iliğin bulunması hedefleniyor. Sabah saatlerinden itibaren Türk Kızılayı'nın Antalya Şubesi'ne gelen Özkan'ın avukat arkadaşları kan bağışında bulundu. Sosyal medya üzerinden de kampanyaya destek verilmesi için çağrıda bulunan avukatlar, Mehmet Özgür Özkan için zamanın giderek daraldığını, yaşaması için tek çarenin ilik nakli olduğunu söyledi.

4 BİN AVUKAT KATILACAK

Kan bağışında bulunan Antalya Barosu avukatlarından Özgür Yılmaztürk, Antalya'da startını verdikleri kampanyayı Türkiye'ye yaydıklarını söyledi. Çarşamba günü mesai saati sonuna kadar sürecek kampanyaya yaklaşık 4 bin avukatın destek vermesini beklediklerini aktaran Yılmaztürk, "Mehmet'in çok fazla vakti kalmadı. İnşallah uygun bir donör bulunur. Sadece Mehmet değil, bu durumda olan binlerce kişi var. Her verilen kan bir hayat kurtarabilir" dedi.
YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 5 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki